توصیه های عمومی برای مقابله با رطوبت حمام

توصیه های عمومی برای مقابله با رطوبت حمام

توصیه های عمومی برای مقابله با رطوبت حمام

وقتی از شیرآلاتی استفاده می کنید که کنترل دما و جریان آب در آن جدا است، باید به محل قرارگیری آنها دقت کنید. شاید بخواهید تنظیم دما در گردن شیر صورت گیرد و تنظیم جریان در دسته. تصمیم بگیرید می خواهید چه تعدادی از این کنترل کننده ها را داشته باشید. گزینه های زیادی در سیستم لوله کشی وجود دارد؛ اگر پیش از خرید درباره ی این موارد تصمیم بگیرید، فرآیند نصب خیلی آسان تر خواهد شد.

مکان قرارگیری سردوشی دستی را در حمام مشخص کنید!

اگر در حمام خود نیمکت دارید، به دسترسی و کنترل سردوشی دستی در هنگام نشستن توجه کنید. شیر تنظیم جریان بر روی سردوشی دستی بسیار مناسب است، اما غالبا این کنترل کننده ها در مرکز حمام هستند.

دقت نکردن به هر کدوم از این مسایل می توانند مشکلات خودشان را به همراه داشته باشند و این قسمت مهم از منزل مشکلاتی عجیب و غریب زیادی که شاید به دهن شما خطور نکند ولی باعث آسیب هایی جدی می شود، باعث ایجاد رطوبت حمام می شود کلینیک ساختمانی شریفی روش هایی را در مقابله با رطوبت حمام ایجاد می شود را بررسی کرده و در اختیار شما عزیزان قرار می دهد تا شیرآلات سالم تر و حمام بدون رطوبت و بخار داشته باشید.

رطوبت حمام چه مشکلی دارد؟

رطوبت و نم زياد در خانه و حمام ، علاوه بر اينكه به ساختار داخلی حمام صدمه مي‌رساند، يكي از اصلي‌ترين زمينه‌سازهاي ايجاد و افزايش رشد باكتري‌ها، قارچ‌ها و ميكروب‌ها در محيط مي‌شود كه براي سلامتي افراد خانواده بسيار مضر است. اما شما مي‌توانيد با اقداماتي از قبيل تهويه خوب كه شامل تهويه مناسب سرويس‌هاي بهداشتي و خشك نگه داشتن محيط خانه است، عايق‌بندي اصولي و كاهش مصرف آب، محيط خانه خود را دور از رطوبت و سالم‌تر نگه داريد. روطوبت داخل حمام باعث خرابی و پوسیدگی شیرآلات و زنگ زدگی آنها می شود.
رطوبت حمام باعث تقطیر میشود، این تقطیر است که مشکلات زیادی برای حمام ایجاد میکند. هر زمان که از حمام استفاده میکنید؛ رطوبت با هوای داخل حمام ترکیب میشود و به صورت بخار آب فضای حمام را پر میکند. زمانی که این بخار آب با سطوح سرد برخورد میکند دوباره به شکل مایع درآمده و به صورت قطرات آب بر روی شیشه، آینه و شیرآلات حمام مینشیند.

اگر بخار گرفتن اعصاب خرد کن آینه بعد از استحمام را نادیده بگیریم، این رطوبت آسیب های جدی تری به حمام وارد خواهد کرد؛ در دراز مدت این رطوبت رنگ های دیوار را خراب کرده و باعث رشد کپک ها و قارچ های مضر در حمام خواهد شد.

توصیه های عمومی برای مقابله با رطوبت حمام

راهکارهایی برای مبارزه با تقطیر و رطوبت حمام وجود دارد که هر چند برخی ساده و برخی پیچیده و پر هزینه، اما همگی بسیار موثر هستند.

تهویه

بیش از هر چیز مطمئن شوید حمام سیستم تهویه مناسبی داشته باشد تا رطوبت بتواند به خارج انتقال یابد و حمام خشک بماند. یک راه ساده آن است که حین استحمام پنجره حمام را مقداری باز کنید تا بخار بتواند از حمام خارج شود. راه دیگر استفاده از یک فن در حمام است؛ فن باعث گردش هوا میشود و هوای مرطوب را به خارج هدایت میکند. اگر در حمام از فن استفاده میکنید، مطمئن شوید پره های فن تمیز هستند و به بهترین شکل کار میکند. بهتر است حین استحمام و نیم ساعت بعد از آن فن را روشن بگذارید تا رطوبت به طور کامل از فضا خارج شود.

رطوبت گیر

نصب دستگاه رطوبت گیر در حمام باعث جذب رطوبت هوای حمام شده و از مشکلات بعدی جلوگیری میکند. با توجه به ابعاد حمام میتوانید دستگاه مناسب تهیه کنید. دستگاه های بزرگ برای فضاهای بزرگ و دستگاه های کوچکتر برای فضاهای کوچک طراحی شده اند.

گرم نگاه داشتن حمام

هر چه فضای حمام گرمتر باشد، تقطیر کمتر شده و دیوارها کم تر عرق میکنند. فضاهای گرم تر باعث میشود رطوبت بیشتری را به هوا منتقل میکند و از طری دیواره ها و سطوح سرد کمتری برای تقطیر دارد. نصب یک شوفاژ میله ای کوچک در حمام تا حد زیادی مشکل رطوبت حمام را رفع میکند و از نشست قطرات آب بر سطوح جلوگیری مینماید.

خشک کردن سطوح

پس از استحمام و هر زمان که رطوبت فضا زیاد میشود، چند دقیقه زمان بگذارید و دیوارها را با پارچه دستمال بکشید تا خشک شود. به راحتی با یک تکه پارچه حوله ای یا دستمال توالت میتوان دیوارها و آینه و شیشه را خشک کرد. اگر چه کار سخت و غیر معمولی به نظر میرسد اما کاملا اثر بخش است.

پوست شدن رنگ دیوارهای حمام

یکی از مشکلات رایجی که رطوبت حمام ایجاد میکند پوست شدن رنگ دیوارها است. در دراز مدت رنگ دیوار شروع به جدا شدن میکند و مجبور هستید هر چند وقت یکبار کل دیوار را رنگ آمیزی کنید. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلی، اول از تهویه مناسب فضا مطمئن شوید. تا حد ممکن سعی کنید دیوار فضاهای مرطوب را با سرامیک بپوشانید و یا از رنگ های مخصوص مقاوم در برابر رطوبت استفاده کنید.

جلوگیری از رشد قارچ و کپک

رطوبت زیاد بستر مناسبی برای رشد قارچ و کپک در فضای حمام ایجاد میکند که مطمئنا چیزی نیست که کسی دوست داشته باشد. خوشبختانه روش هایی برای جلوگیری از شکل گیری این موجودات مزاحم در حمام وجود دارد.

بهتر است بعد از هر بار استحمام کف حمام را با یک تی لاستیکی خشک کنید، هدایت کردن رطوبت و آب باقیمانده به خروجی فاضلاب باعث کاهش رطوبت فضا شده و از رشد قارچ و کپک در حمام جلوگیری میکند.

راهکار بعدی بندکشی صحیح درز کاشی و سرامیک ها است. به طور کلی رطوبت در شیار میان کاشی ها محبوس میشود و بستر ایده آلی برای پرورش قارچ و کپک فراهم میکند. بند کشی صحیح تا حد زیادی از ایجاد شکاف میان کاشی و سرامیک حمام جلوگیری میکند و طبیعتا امکان رشد کپک و قارچ را کاهش میدهد.

بهتر است به صورت مداوم وضعیت رطوبت حمام را بررسی کنید و در دوره های منظم حمام را به صورت کامل با شوینده های مناسب تمیز کنید.

درباره نویسنده

sharifi.clinic1394@gmail.com

مطلب مرتبط

ارسال نظر

نمایش نام

پست الکترونیک

عنوان

پیام

Theme Settings